کسب وکار

مقیاس پذیری در کسب و کار

توسط مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۷ بدون نظر

مقیاس پذیری کسب و کار از عوامل اصلی سقوط و نزول اون کسب و کار هستش؛ که همیشه باید مورد توجه قرار بگیره چه در مراحل راه اندازی اون کسب و کار و چه در مرحله توسعه؛ برای آشنایی با این مفهوم با ما همراه باشید پس این مطلب ساده اما مهم رو از دست ندین.

فرصت سنجی و امکان سنجی

قبل از اینکه بحث اصلی رو شروع کنیم به یک حاشیه خیلی مهم میریم.میدونیم که یک یک کار آفرین فی البداهه و بدون اطلاعات اولیه نباید دست به راه انداری یک کسب و کار بزنه؛و برای قدم اول باید دو مطالعه اساسی رو انجام بده
اولی فرصت سنجی و دومی امکان سنجی هستش.
این دو اصطلاح تعاریف خیلی ساده ای هستن که زیاد لازم نیست روشون مانور داد که این دو را در قالب یک مثال ساده تعریف میکنیم.
فرض کنید که شخصی میخواد در یک شهر ساحلی یا بندری استخری برای پرورش ماهی بزنه؛خب نتیجه صددرصد معلومه که چی میشه داخل چنین مکانی فرصت راه اندازی این مدل کسب و کار اصلا وجود نداره و همچین امکان رقابت وسود دهی هم خیلی کمه چون فضا چندین ساله پر از رقیب شده و کسی اجازه ریسک برای رقابت با بقیه رو به خودش نمیده.
پس در قدم اول باید فرصت و امکان راه اندازی کسب و کار بررسی بشه.

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری در مورد هر سیستمی بکار میرود از سیستم های پیچیده ی مهندسی گرفته تا همین کسب و کار خودمون ؛ از اصلی ترین ویژگی سیستم مقیاس پذیر پویایی اون هستش
یعنی تمامی اجزای سیستم مورد نظر ما به بهترین شکل ممکن باهم در ارتباط بوده تا بتونن برای انجام هر کاری بیشترین راندمان ممکن رو در اختیار صاحب اون قرار بدن.
در علم روان شناسی مهندسی (تریز triz) یک بحث خیلی مهم وجود داره که میگه هر سیستمی برای اینکه بتونه به بقا ادامه بده باید سه ویژگی اساسی داشته باشه:

  1. پویایی : در بالا گفتیم که یک سیستم اجزای اون باید به یهترین شکل با هم تعامل داشته باشن.
  2. مقیاس پذیری : یک سیستم که پیش نیاز پویایی رو داره باید بتونه در حین پیشرفت و گذر از یک سیستم کوچک به یک سیستم بزرگتر کارایی خودش رو حفظ کنه:مثلا اگه یک کسب و کار ۵۰ تا کارمند داره باید بتونه کارایی خودش رو با ۲۰۰ تا کارمند رو حفظ کنه و یا اگر گردش مالیش در هر ماه ۱۰ میلیون هستش باید بتونه گردش مالیش رو به ۱۰۰ میلیون در ماه برسونه.
  3. خود توسعه یافتن : این ویژگی بیشتر واسه داستانا علمی تخیلی خوبه و چون به سیستمی هایی اطلاق میشن که این سیستم اتوماتیک وار خودش پیشرفت و توسعه پیدا بکنه. البته الان سیستمی هایی مثل ماهواره ها و یا بعضی از ربات ها چنین ویژگی هایی دارن ولی داخل حوزه ی کسب و کار تا حالا کسی چنین شرکتی ندیده که خودش فی سبیل الله پیشرفت کنه و بزرگ بشه.

پس تا الان فهمیدیم که مقیاس پذیری معیاری است برای نشان دادن آنکه آن سیستم تا چه حد می‌تواند در مقیاس های بزرگتر هم به شکل مشابه و پایدار فعالیت کند.
از سری معروف ترین داستانا برای آموزش کسب و کار و مبحث مقیاس پذیری داستان شرکت وبوان(webvan) هستش.
این شرکت که یک کسب و کار خرده فروشی اینترنت بود با هدف  تحویل خارو بار در منزل راه اندازی شد.
این شرکت که در سال ۱۹۹۹ ارزشش به ۱٫۲ میلیارد رسیده بود بخاطر رعایت نکردن معیار های مقیاس پذیری در سال ۲۰۰۱ یک ورشکست شد ؛ توجه کنید که این شرکت در ابتدا به سود دهی رسیده بود اما استراتژی های درستی رو برای مقیاس پذیری خودش در نظر نگرفت.
این بیزینس از نوع مدل (GBF(Get Big Fast بود؛این مدل کسب و کار ها به دنبال رشد سریعی هستن ؛ البته یک چیز خیلی منطقی ای هست که یک کار آفرین بخواد مدل بیزینیسش به یک رشد سریع کسب پیدا بکنه.و هنوزم این مدل کسب و کار رایجه.
اما کار آفرین باید قبل از رشد سریع این نکته رو در نظر بگیره که اول باید سود ده بودن کسب و کار خودش رو اثبات کنه و در اون محیطی که کار خودش رو شروع کرده به مقبولیت همگانی برسه و سپس در آخر کسب و کار خودش رو گسترش بده و به فکر پوشش محیط های بزرگ تر باشه؛همون اشتباه بزرگی که شرکت وبوان مرتکب شد.
وبوان داخل همون سال ۱۹۹۹ علام کرد که میخواد بیزینس خودش رو به ۲۶ شهر دیگه گسترش بده!!!!!!!!؟؟؟؟؟
این شرکت پس از اعلام این موضوع با مشکلات زیادی مواجه شد و خیل عظیمی از کارمندان خودشو اخراج کرد و در آخر سرمایه زیادی رو از دست داد و اصلی ترین دلیلش عدم تطبیق مدل بیزینس خودش با معیار های مقیاس پذیری بود.

Mike Moritz یکی از اعضای هیئت مدیره سابق وب‌وان و از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری Sequoia Capital، دربارۀ شکست این استارتاپ چنین گفت:

ما یکی از مهمترین قوانین خرده فروشی را زیر پا گذاشتیم و گناه بزرگی در فیلد خرده فروشی مرتکب شدیم! قبل از اینکه اثبات کنیم در منطقه و محل اولیۀ کار به موفقیت و ثبات رسیده‌ایم، کار را به مناطق جدید گسترش دادیم.

موضوع مقیاس پذیری یکی از ساده ترین مفاهیم و در عین حال مهم ترین مباحث در حوزه کسب و کار هستش.
اما متاسفانه صاحبین کسب و کار و مخصوصا کار آفرینان جوان بهش توجهی نمیکنن؛البته منطقی هم هستش همه دوس دارن بیزنس اون ها بیشترین سود رو در کمترین زمان ممکن  بکنه و مدل بیزینس اونها بر مبنای مدل رشد سریع هستش که فدای مقیاس پذیری میشه.

 

ارسال نظر