کسب وکار

استارت آپ و کسب و کارهای نوین

توسط تیر ۲۱, ۱۳۹۷ بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۷ بدون نظر

در طول یک دهه ی اخیر با گسترش ارتباطات و فراگیر شدن اینترنت اصطلاحات و کلمات جدیدی همچون استارت آپ و کسب و کار های
ما در این مقاله قصد داریم در مورد واژه استارت آپ (startup) صحبت کنیم

استارت آپ (startup)

اگر در سطح نت جست و جو کنید با انواع و اقسام تعاریف و مثال ها در مورد استارت آپ مواجه میشید اما تعریف جامع استارت آپ چی هست؟؟؟!!!
به طور خلاصه و کامل استارت آپ رو میشه اینطور تعریف کرد:
استارت آپ کسب و کار نوپایی هستش که به ارائه کالا یا خدماتی میپردازه که قبل از اون هیچ کسب و کاری این کالا یا خدمات رو ارائه نمیداد حالا بازم این سوال پیش میاد ک واژه کسب و کار به چه ارگانی اطلاق میشه؟؟؟

کسب و کار (business)

کسب و کار نهادی متشکل از انسان ها و ماشین هاست که با هدف اشتغال زایی و کسب درآمد بوجود اومده وهمونطور که بالا گفتم زمانی به این کسب و کار استارت آپ میگن که اولا جدید باشه دوما خدمات جدیدی رو ارائه بده سوما کارآفرینی رو انجام بده.

بازم با یه سوال روبرو میشیم کارآفرینی چیه؟

کارآفرینی (Entrepreneurship)

شما در این جا این تعریف رو از من قبول کنید تا در آینده در مورد تک تک جزئیات و پارامتر ها صحبت کنیم.

ایده ای که تحت تابع خلاقیت قرار بگیره و در عمل این ایده رو بشه برای رفع یک مشکل استفاده کرد و در آينده بشه کسب و کاری رو حول محور این ایده بوجود اورد رو بش کارآفرینی میگن.

مثلا چند وقت پیش یکی از مهندسین هوش مصنوعی گوگل از این شرکت خارج شد تا استارت آپی برای ساخت پلتفرمی در جهت استفاده از هوش مصنوعی برای کابران معمولی بوجود بیاره و این استارت آپ تعداد کارمندان خوبی رو هم جمع کرد؛حالا چرا این ایده یک نوع کارآفرینی محسوب میشه ؟ استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم هایی که در اون استفاده شدن برای کاربرای معمولی خیلی خیلی دشواره و فقط متخصصین این حوزه میتونن ازش استفاده کنن این شخص اومد این مشکل رو پیدا کرد و برای حل اون یک ایده داد و استارت آپشو راه اندازی کرد این یک نمونه ساده از کارآفرینی هستش از طرفی نباید کارآفرینی رو با اشتغال زایی اشتباه بگیرید چون تعاریفشون باهم فرق داره کارآفرینی رو در بالا تعریف کردیم بد نیست که یک آشنایی هم با اشتغال زایی داشته باشیم .

در اشتغال زایی ما فقط بوجود اومدن فرصت کاری رو شاهد هستیم یعنی فلان شرکت دولتی میاد Nتا فرصت کاری برای اشخاصی که بخوان کسب درآمد کنن بوجود میاره تا برن سرکار یعنی صرفا چند نفر صاحب شغل میشوند و هیچ ایده و نوآوری پشت این فرآیند وجود ندارi

استارت آپ های نوین

در طی چند سال گذشته با گسترش اینترنت و حاکمیت سیستم صفر و یک بر زندگی مردم تعریف استارت آپ تخصصی تر شده واین تعریف به اینصورت هستش:

کسب و کار نوپایی که رابطه تنگاتنگی با دنیای دیجیتال داره و خدمات خودش رو در بستر اینترنت ارائه میده بطوری که تا قبل از اون کسی این کار رو انجام نمیداده بهش استارت آپ میگن.

فرض کنید الان شخصی بیاد و یک پیج تبلیغاتی برای خدمات تبلیغات در اینستگرام راه بندازه آيا این شخص استارت آپی راه انداخته معلومه که نه چون این بیزینس اصلا کار نوآورانه ای رو انجام نمیده.
آيا دیجیکالا یا بامیلو زمانی که بوجود اومدن به عنوان یک استارت آپ طلقی میشدن؟بازم جواب ما نه هستش چون بازم اونا کار جدیدی رو انجام نمیدادن داخل حوزه این دوتا شرکت آمازون در زمان خودش که توسط جف بزوس تاسیس شد یک استارت آپ به حساب میومد که حالا میبینیم که یک شرکت با ارزش میلیارد دلاری با چندین زیر شاخه و شریک هستش.

اصل ماجرا

ما در بالا با کلیات کار آشنا شدیم و حالا اصل داستان بعد این همه مقدمه چینی شروع میشه.

همه از خودشون سوال میپرسن که چه چیزی باعث شده که بیل گیتس برای یک مدت طولانی پول دارترین آدم جهان بوده؟

 

چه چیزی باعث شد استیو جابز به نماد خلاقیت در دنیای تکنولوژی بدل بشه؟

ساندرا پیچای و لری پچ چطور تونستن امپراطوری گوگل رو تاسیس کنن؟

و هزاران سوال دیگه در مورد موفقیت استارت آپ های بزرگ وجود داره.من باید چه ویژگی هایی داشته باشم که مثل اشخاص بالا به هر دستاوردی که دوست دارم برسم.

باید دکترای مدیریت از هاروارد داشته باشم؟باید فارغالتحصیل از MIT باشم؟باید سرمایه هنگفتی تو دستم باشه؟باید خیلی خوش شانس باشم؟

جواب هیچکدوم از موارد بالاست.

در وهله اول  نیازمند یک بینش هست  بینشی نسبت به محیط اطراف و اسم این بینش مشکل شناسی هستش

تمامی صاحبین کسب و کار که میبینیم امروزه شرکت های بزرگی رو تاسیس کردن و به درآمد های میلیاردی رسیدن این بینش رو نسبت به محیط اطراف داشتن.

اونا مشکلی رو در محیط اطرافشون دیدن و قصد برطرف کردن اون مشکل رو داشتن برای رفع مشکل یه راه حال خوب و ابتکاری(که ما در دنیای کسب و کار بهش میگیم ایده) ارائه دادن که این ایده پایه ی بوجود اومدن اون استارت آپ بوده و بعد ها باهاش تونستن به در آمد های نجومی برسن.

پس الفبای تولد استارت آپ رو میشه بصورت سری زیر نوشت:

مشکل شناسی==>ایده پردازی==>خلاقیت==>کارآفرین و کسب درآمد

در مورد خلاقیت و ایده پردازی میشه از چندین دیدگاه مهندسی و روانشناسی صحبت کرد که مطمئین باشید در روز های آینده مفصل بهشون میپردازیم

چون ابن پارامترهای برای بوجود اومدن هر استارت آپی صددرصدلازمه.

ارسال نظر