یوتیوب (YouTube) چیست؟

تاریخچه یوتیوب

یوتیوب دومین شبکه‌اجتماعی محبوب دنیا بعد از فیسبوک است که در سال 2005 توسط سه همکار که در Paypal کار می کردند پایه گذاری شد. قبل از آن بنیان گذاران آن تجربه موفق Flicker را داشتند و یوتیوب با پلتفرم کامل تری پا به میدان گذاشت. بیشتر ویدیوهای بارگذاری شده در شبکه یوتیوب توسط افراد عادی است و رسانه هایی مانند CBS و BBC از پر طرفدارترین کانال های آن هستند. دسترسی به یوتیوب از سال 2005 به صورت دوره ای در ایران امکان پذیر نبود اما از سال 2009 یعنی 4 سال پس از تاسیس یوتیوب به طور کامل دسترسی به آن غیر ممکن گردید.

 

اهمیت توسعه ‏ی کسب و کار در یوتیوب

شبکه‏‏ ی یوتیوب از ابتدای عرضه‏ در سال 2005 تاکنون، به منبع رسانه‏ ای مدرنی تبدیل شده است. در حال حاضر، یوتیوب با بیش از 2400 کانال ویدیوها را به دست یک میلیارد مشترک می‏ رساند. برطبق رتبه‏ بندی الکسا، این برنامه را گوگل در 2016 خرید و اکنون در رتبه‏ ی دوم جهانی و ترافیک وب داخلی قرار دارد.

بازاریابی با محتوای ویدئویی ارزش سرمایه ‏گذاری فراوانی دارد که یوتیوب را به عنوان عاملی کلیدی مطرح می‏ کند. پلتفورم ویدیویی یوتیوب با گوگل پیوندی تنگاتنگ دارد که بستر اجتماعی و تأثیرگذاری برای بازاریابی و تجارت به ‏نظر می‏ رسد. بنابراین، بررسی و مطالعه‏ ی مزایا و روندهای بازاریابی محتوای ویدیویی آنلاین از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. ساخت و تولید محتوای ویدیویی در یوتیوب روشی بی‏نظیر برای تقویت و اعتبار کسب و کارهای آنلاین است. برای داشتن کسب و کار آنلاین و توسعه‏ ی آن و فعالیت در یوتیوب اولین گام دانلود یوتیوب است.

 

کانال یوتیوب چیست؟

برای عضویت در یوتیوب فقط به یک جیمیل نیاز دارید. پس از ساخت حساب، می‌توانید برای درآمدزایی، آن را به کانال تبدیل کنید. زمانی که به عضوی از یوتیوب تبدیل می شوید، این پلتفرم به صورت یک کانال شخصی را به شما اختصاص می دهد. این کانال قسمت هایی دارد که به نحوی طراحی شده اند که یک توصیف کوتاه شخصی، فایل های بند انگشتی از ویدیوهایی که آپلود کرده اید، اعضای که کانال آن ها را سابسکرایب کرده اید، ویدیوهایی از اعضای دیگر یوتیوب که آن ها را به عنوان ویدیوهای مورد علاقه خود انتخاب کرده اید، لیست هایی از اعضایی که دوستان شما هستند و بخشی برای کامنت گذاشتن افراد دیگر در مورد کانال شما را نمایش می دهد.

شما می توانید کانال شخصی فرد دیگری را با کلیک کردن روی نام کاربری وی مشاهده کنید. در این بخش شما می توانید تمامی ویدیوهای یوتیوبر مذکور به همراه ویدیوهایی که به عنوان ویدیوهای مورد علاقه خود انتخاب کرده است را ببینید. شما همچنین می توانید ببینید که این شخص کانال های چه کسانی را سابسکرایب کرده است. کانال های شخصی به شما اجازه گشت و گذار در یوتیوب به عنوان یک شبکه اجتماعی را به جای این که تنها یک دیتابیس ساده ویدیویی باشد، می دهد. شما می توانید کاربرانی که مدل های مختلفی از ویدیو را دوست دارند پیدا کنید و متوجه شوید که در حال مشاهده چه چیزی هستند.

حال بیایید با هم ببینیم نحوه فعال سازی یوتیوب در این زمینه به چه صورت است. زمانی که شما اکانت خود را ایجاد می کنید، کانال شخصی شما مانند یک بیابان دیجیتال است، همه بخش ها خالی هستند. خوشبختانه، یوتیوب تبدیل کردن کانال شخصی شما به یک مقصد مجازی جذاب را بسیار ساده کرده است. بعد از پر کردن اطلاعات پروفایل خود، می توانید الگوی رنگی کانال شخصی خود را تنظیم کنید. می توانید برای این کار از الگوهای رنگی پیشنهادی یوتیوب استفاده کنید یا الگوی رنگی خود را با استفاده از ارزش های رنگی هگزادسیمال ایجاد کنید.

با استفاده از یک منوی ساده، می توانید ترکیب بندی کانال شخصی خود را تغییر دهید. می توانید انتخاب کنید چه بخش هایی دیده و چه بخش هایی پنهان شوند، می توانید تصمیم بگیرید که این بخش ها در سمت چپ صفحه وب باشند یا سمت راست. این آپشن ها باعث می شوند بتوانید یک کانال منحصر به فرد را ایجاد کنید.

زمانی که کانال خود را راه اندازی کردید، وقت پر کردن فیلدهای خالی رسیده است. در سایت بچرخید و ویدیوهایی که واقعاً دوست دارید را انتخاب کنید. شما می توانید ویدیوها را مشاهده کرده و با کلیک کردن روی Favorite آن ها را به بخش Favorites کانال شخصی خود اضافه کنید. شما می توانید اکانتی که ویدیو را آپلود کرده است سابسکرایب کنید تا متوجه ویدیوهای بعدی وی نیز بشوید. یک اسکرین شات از آخرین ویدیوی فرد مذکور در بخش Subscription کانال شخصی شما در این صورت به نمایش در می آید. زمانی که یک ویدیو را آپلود می کنید، در بخش بالا سمت راست کانال شما به نمایش در می آید (مگر این که طرح بندی صفحه را عوض کرده باشید.) همان طور که ویدیوهای بیشتری را آپلود می کنید، بخش Videos کانال شخصی خود را پر می کنید و آخرین کلیپ در بالا سمت راست پروفایل شما قرار می گیرد.

 

آموزش کار با یوتیوب

شبکه‏ ی یوتیوب برای کسب درآمد و توسعه‏ ی آن به ما کمک می‏ کند. اگردر یوتیوب تازه‏ واردید نباید نگران باشید، روش کار با آن راحت است.برای مشاهده ‏ی ویدیوها و بارگذاری آن ‏ها باید حساب کاربری داشته باشید. قوانین جدید یوتیوب: یکی از شرایطِ فعالیت در یوتیوب رعایت قوانین کلی (تناسب محتوا با خط‏ مشی ‏های تبلیغات) و خودداری از انتشار محتوای نامناسب و توهین ‏آمیز، تبلیغ مواد مخدر، کپی‏ رایت محتوا دیگر شبکه‏ ها، محتوای نژادپرستانه است. اگر ماهیت کانال کسب و کار باشد و محتوای تبلیغاتی در برخی از ویدیوها رعایت نشده باشد، کانال شما مسدود می‌شود.

اخیرا یوتیوب، محتوای تولیدی برای کودکان را از محتوای تولیدی بزرگسالان جدا کرده است و در زمینه محتوای کودکان سخت‌گیری زیادی می‌کند و به صورت معمول تبلیغ نشان نمی‌دهد و درآمد پایینی از آن خواهید داشت. پس حواستان باشد در تنظیمات تیک محتوا برای کودک را نزنید.

یکی از رایج ‏ترین محتواهای ویدیویی فیلمِ کوتاه است که محصولات و خدمات شما را در یک صفحه‏ ی وب نشان می‏ دهد. دیگر محتواهایی ویدیویی شامل ویدیوهای وبلاگ، مصاحبه‏ های ویدیویی، فیلم ‏های ویدیویی، فیلم‏ های عرضه ‏ی محصول، فیلم‏ های بررسی محصول، فیلم ‏های توصیفی، فیلم‏های پخش زنده، فیلم‏ های تبلیغاتی است. یوتیوب شش نوع تبلیغات متنوع معرفی می‏کند که عبارت‏ اند از:

تبلیغات استاندارد یوتیوب (True View)
تبلیغات ویدیویی مسدودشدنی (True View)
تبلیغات ویدیویی آزاد
تبلیغات Bumper
تبلیغات Display
تبلیغات Overlay
کارت ‏های اسپانسردار

 

منابع : https://www.youtube.com/